Honour Roll – 1978 to Present

Honour Roll – from 1978 to the present

 

HSA would like to fill in the missing gaps in these tables. If you have any information please contact the Director of Records at dir.records@hsa.org.au

 

SPECIAL AWARDS

HSA Club Championship

 Year
 Club
 1993  Moss Vale
 1994  Moss Vale
 1995  Moss Vale
 1996  Moss Vale
 1997
 1998
 1999  Moss Vale
 2000
 2001
 2002
 2003  Moss Vale
 2004  Moss Vale
 2005  Moss Vale
 2006  Moss Vale
 2007  Moss Vale
 2008  Yerrinbool-Bargo
 2009  Bowral United
 2010  Yerrinbool-Bargo
 2011  Yerrinbool-Bargo
 2012  Bowral United
 2013  Yerrinbool-Bargo
 2014  Moss Vale
 2015  Yerrinbool -Bargo
 2016  Moss Vale
 2017  Bundanoon
 2018  Yerrinbool-Bargo
 2019  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  n/a

 

HSA Fair Play Award

 2012  Bowral United (Inaugural)
 2013  Bowral United
 2014  Bowral United
 2015  Mittagong
 2016  Exeter
 2017  Bowral United
 Mittagong
 2018  Exeter
 2019  Bowral United
 2020  n/a
 2021  n/a

 

HSA Service Award

 2012  Robert Handley (Inaugural)
 2013  Steve and Joanne Granger
 2014  Robert Miller
 2015  Cathie Campbell
 Mark Johnson
 Scott McKeown
 2016  Phillip Tallon
 2017  Paul and Cheryl Kastelein
 2018  Emma Green
 2019  n/a
 2020  n/a
 2021  n/a

 

HSA Referee of the Year Award

 2015  Dave Noble (Inaugural)
 2016  Dave Noble
 2017  Dave Noble
 2018  Jodie Weisz
 2019  Jodie Weisz
 2020  n/a
 2021  n/a

 

SENIOR COMPETITION

Premiership – All Age Men 1st Division/Premier League/PL1 from 2018

 Year
 Minor Premiers
 Grand Final Winner
 Runner Up
 1979  Mittagong
 1980  Mittagong
 1981  Picton Rangers
 1982
 1983  Bowral Wanderers
 1984  Mittagong
 1985  Moss Vale
 1986  Moss Vale
 1987  Mittagong
 1988  Mittagong
 1989  Moss Vale
 1990  Mittagong
 1991  Bowral United
 1992  Moss Vale
 1993  Moss Vale
 1994  Yerrinbool
 1995  Yerrinbool
 1996  MBK
 1997  Moss Vale
 1998
 1999  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2000  Yerrinbool-Bargo
 2001  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo
 2002  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo
 2003  Hill Top  Hill Top  Patris
 2004  Hill Top  Highland Rovers  Yerrinbool-Bargo
 2005  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo
 2006  Yerrinbool-Bargo A  Yerrinbool-Bargo A  Hill Top
 2007  Exeter B  Bowral United  Exeter B
 2008  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2009  Exeter  Patris  Exeter
 2010  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Hill Top
 2011  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Mittagong
 2012  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Mittagong
 2013  Mittagong  Yerrinbool-Bargo  Mittagong
 2014  Yerrinbool-Bargo G  Goulburn Stags  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Hill Top  Moss Vale  Yerrinbool-Bargo
 2016  Marulan  Yerrinbool-Bargo  Marulan
 2017  Moss Vale  Yerrinbool-Bargo B  Moss Vale
 2018  Yerrinbool-Bargo  Hill Top  Yerrinbool-Bargo
 2019  Marulan  Yerrinbool-Bargo  Marulan
 2020  Marulan  Marulan  Hill Top W
 2021  Marulan  not played  not played

 

Premiership – All Age Women 1st Division/Premier League/PL1 from 2018

 Year
 Minor Premiers  Grand Final Winner
 Runner Up
 1979
 1980
 1981
 1982
 1983
 1984
 1985
 1986
 1987
 1988
 1989
 1990
 1991
 1992
 1993
 1994  Moss Vale
 1995
 1996  Empire
 1997  Empire
 1998  Empire
 1999  Robertson-Burrawang
 2000  Robertson-Burrawang
 2001  Trinity
 2002  Moss Vale B
 2003  Moss Vale B
 2004  Robertson-Burrawang
 2005  Crookwell  Crookwell
 2006  Bundanoon  Bundanoon  Moss Vale
 2007  Robertson-Burrawang  Bundanoon G  Yerrinbool-Bargo W
 2008  Crookwell  Yerrinbool-Bargo  Crookwell
 2009  Bundanoon A  Robertson-Burrawang  Bundanoon A
 2010  Hill Top  Robertson-Burrawang  Crookwell
 2011  Robertson-Burrawang  Crookwell  Robertson-Burrawang
 2012  Robertson-Burrawang M  Robertson-Burrawang M  Moss Vale R
 2013  Robertson-Burrawang M  Robertson-Burrawang M  Bundanoon
 2014  Robertson-Burrawang M  Moss Vale R  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Yerrinbool G  Yerrinbool G  Moss Vale R
 2016  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Moss Vale
 2017  Robertson-Burrawang M  Hill Top  Crookwell
 2018  Moss Vale R  Moss Vale R  Mittagong G
 2019  Moss Vale W  Moss Vale W  Robertson-Burrawang M
 2020  Hill Top  Stags  Hill Top
 2021  Robertson-Burrawang M  not played  not played

 

Premiership – All Age Men 2nd Division/Reserve Grade/PL2 from 2018

 Year
 Minor Premiers  Grand Final Winner
 Runner Up
 1979
 1980
 1981
 1982
 1983
 1984
 1985
 1986
 1987
 1988
 1989
 1990  Moss Vale
 1991
 1992
 1993
 1994
 1995  Moss Vale
 1996
 1997  Moss Vale
 1998  Moss Vale
 1999
 2000
 2001  Hill Top  Hill Top
 2002  Moss Vale
 2003
 2004  Patris  Patris
 2005  Robertson-Burrawang  Bundanoon
 2006  Bundanoon  Bundanoon  Moss Vale C
 2007  Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang  Bundanoon
 2008  Bundanoon  Bundanoon  Hill Top
 2009  Bowral  Bowral  Hill Top
 2010  Mittagong  Mittagong  Patris
 2011  Hill Top  Hill Top  Yerrinbool-Bargo
 2012  Exeter  Exeter  Yerrinbool
 2013  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  Exeter B
 2014  Yerrinbool-Bargo G  Mittagong B  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Mittagong  Mittagong  Yerrinbool-Bargo G
 2016  Moss Vale  Moss Vale  Exeter
 2017  n/a  Bowral  Yerrinbool-Bargo G
 2018  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  Hill Top
 2019  Yerrinbool-Bargo  Hill Top  Yerrinbool-Bargo
 2020  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  Robertson-Burrawang
 2021  Mittagong  not played  not played

 

Premiership – All Age Women 2nd Division/Reserve Grade/PL2 from 2018

 Year
 Minor Premiers  Grand Final Winner
 Runner Up
 2005  Robertson-Burrawang
 2006  Not played  Not played  Not played
 2007  Chevalier College  Hill Top  Chevalier College
 2008  Moss Vale  Bundanoon  Moss Vale
 2009  n/a  Hill Top  Crookwell
 2010  Mittagong  Spirit  Mittagong
 2011  Hill Top  Hill Top  Robertson-Burrawang
 2012  Bowral United  Yerrinbool-Bargo  Bowral United
 2013  n/a  Bowral United  Mittagong
 2014  Moss Vale W  Moss Vale W  Crookwell
 2015  n/a  Crookwell  Moss Vale B
 2016  Crookwell  Crookwell  Moss Vale W
 2017  n/a  Moss Vale W  Bowral
 2018  n/a  Bowral  Moss Vale B
 2019  n/a  MBK  Mittagong Y
 2020  n/a  n/a  n/a
 2021  n/a  n/a  n/a

 

Premiership – All Age Men 3rd Division/Highlands League from 2018

 Year
 Minor Premiers  Grand Final Winner  Runner Up
 1979
 1980
 1981
 1982
 1983
 1984
 1985
 1986
 1987
 1988
 1989
 1990
 1991
 1992
 1993
 1994
 1995
 1996
 1997
 1998
 1999
 2000
 2001  Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang
 2002
 2003  Hill Top  Highland Rovers
 2004  Bundanoon
 2005  Yerrinbool-Bargo  Highland Rovers
 2006  Yerrinbool-Bargo  Highland Rovers  Hill Top
 2007  Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang  Hill Top
 2008  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2009  Bundanoon  Yerrinbool-Bargo  Bundanoon
 2010  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Moss Vale W
 2011  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Hill Top
 2012  Robertson-Burrawang  Bowral United  Robertson-Burrawang
 2013  not played in 2013/2014
 2015  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2016  Bowral  Bowral  Bundanoon
 2017  Bundanoon  Bundanoon  Moss Vale
 2018  Bundanoon  Bundanoon  Robertson-Burrawang M
 2019  Robertson-Burrawang M  Robertson-Burrawang M  Yerrinbool G
 2020  Robertson-Burrawang M  Robertson-Burrawang M  Bowral W
 2021  n/a  n/a  n/a

 

 Premiership – All Age Men 3rd Division/2

 Year
 Minor Premiers
 Grand Final Winner
 Runner Up
 2007  Bowral United  Bundanoon  Bowral United

 

Premiership – All Age Men Youth Grade

 Year  Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 2013  Yerrinbool – Bargo (Inaugural)  Yerrinbool – Bargo  Moss Vale
 2014  Bundanoon  Moss Vale  Bundanoon
 2015  Crookwell  Crookwell  Moss Vale
 2016  Chevalier  Chevalier  Wollondilly Soldiers
 2017  Bundanoon  Bundanoon  Chevalier
 2018  Hill Top  Hill Top  Chevalier
 2019  Mittagong  Mittagong  Moss Vale
 2020  Goulburn Workers  Goulburn Workers  Moss Vale
 2021  not played  not played

 

 PLAYER OF THE YEAR

 AA Men 1st Division/Premier League/PL1

 Year   Player  Club
 2011  Cameron Facer  Moss Vale (Inaugural)
 2012  Trevor Dinham  Yerrinbool-Bargo
 2013  Scott Friedewald  Mittagong
 2014  James Braid  Exeter
 2015  John Friedewald  Moss Vale
 2016  Daniel Aliffi  Marulan
 2017  Matthew Hunt  Yerrinbool-Bargo
 2018  John Friedewald  Hill Top
 2019  Darcy Barnes  Mittagong
 2020  n/a
 2021  n/a

 

 AA Women 1st Division/Premier League/PL1

 Year   Player  Club
 2011  Chloe Vincent  Robertson-Burrawang (Inaugural)
 2012  Rheanna Lotter  Moss Vale
 2013  Phillipa Eccleston  Bundanoon
 2014  Chloe Vincent  Robertson – Burrawang
 2015  Sarah Rech  Yerrinbool-Bargo
 2016  Alyce Thompson  Hill Top
 2017  Alyce Thompson  Hill Top
 2018  Olivia Blanch  Moss Vale
 2019  Kiri Hatton  Hill Top
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Men 2nd Division/Reserve Grade/PL2

 Year   Player  Club
 2011  Blake Phillips  Bundanoon Rebels (Inaugural)
 Simon Worner  Mittagong
 2012  Mathew Kellond  Exeter
 2013  Damian Strode  Exeter
 2014  David Patterson  Yerrinbool-Bargo
 2015  Scott Hilliard  Yerrinbool-Bargo
 2016  Daniel Freere  Robertson-Burrawang
 2017  Craig McGee  Robertson-Burrawang
 2018  Todd McLaughlin  Yerrinbool-Bargo
 2019  Kyal Martin  Bundanoon
 2020  n/a
 2021  n/a

 

 AA Women 2nd Division/Reserve Grade/PL2

 Year   Player  Club
 2011  Jessica Evans  Exeter (Inaugural)
 2012  Carlia Phillips  Bowral United
 2013  n/a
 2014  Phoebe Thompson  Bowral United
 2015  Alyssa McMahon  Bundanoon
 2016  Annie Croker  Crookwell
 2017  Morgan Dick  Moss Vale
 2018  Olivia Cole  Moss Vale
 2019  Anna Otieno  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  n/a

 

 AA Men 3rd Division/Highlands League

 Year   Player  Club
 2011  Robert Hughes  Hill Top (Inaugural)
 2012  William Monds  Yerrinbool-Bargo
 2013  not played in 2013/2014
 2015  Axel Friedrich  Yerrinbool-Bargo
 Paul Halloran  Bundanoon
 2016  John McGannon  Hill Top
 2017  Nicholas Bell  Moss Vale
 2018  Tim Hamilton  Bundanoon
 2019  Daniel Sgroi  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Men Youth Grade

 Year   Player  Club
 2013  Scott Woods  Moss Vale (Inaugural)
 2014  Nathan Bishop  Hill Top
 2015  Reece Cole  Bundanoon
 2016  Reece Cole  Bundanoon
 2017  Kyle Andrews  Yerrinbool-Bargo
 2018  Flynn Hessenberger  Hill Top
 2019  Jack Gambrill  Moss Vale
 2020  n/a
 2021  n/a

 

 GOLDEN BOOT

AA Men 1st Division/Premier League/PL1

 Year
 Player   Club
 2012  Matthew Hunt  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2013  Michael Dyer  Moss Vale
 2014  James Braid  Exeter
 2015  Daniel Aliffi  Marulan
 2016  Luke Will  Marulan
 2017  Matthew Hunt  Yerrinbool-Bargo
 2018  Kris Spilarewicz  Hill Top
 2019  Daniel Aliffi  Marulan
 2020  n/a
 2021  n/a

 

 AA Women 1st Division/Premier League/PL1

 Year   Player  Club
 2012  Rheanna Lotter  Moss Vale (Inaugural)
 2013  Abby Doyle  Robertson-Burrawang
 2014  Phillipa Eccleston  Bundanoon
 2015  Sarah Rech  Yerrinbool-Bargo
 2016  Sarah Rech  Yerrinbool-Bargo
 2017  Kimberley Cochrane  Moss Vale
 2018  Olivia Blanch  Moss Vale
 2019  Erin Sommers  Robertson-Burrawang
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Men 2nd Division/Reserve Grade/PL2

 Year
 Player   Club
 2012  Mathew Kellond  Exeter (Inaugural)
 2013  Damian Strode  Exeter
 2014  Scott Sundgren  Yerrinbool-Bargo
 2015  Kyle Smith  Yerrinbool-Bargo
 2016  Scott Sundgren  Yerrinbool-Bargo
 2017  Scott Sundgren  Yerrinbool-Bargo
 2018  Justin Poor  Yerrinbool-Bargo
 2019  Todd McLaughlin  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Women 2nd Division/Reserve Grade/PL2

 Year   Player  Club
 2012  Virginia Ritchie  Mittagong (Inaugural)
 2013  n/a
 2014  Virginia Ritchie  Mittagong
 2015  Alyssa McMahon  Bundanoon
 2016  Annie Croker  Crookwell
 2017  Natasha Smith  Moss Vale
 2018  Taylor Smith  Bowral
 2019  Virginia Ritchie  Mittagong
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Men 3rd Division/Highlands League

 Year   Player  Club
 2012  Trent Webster  Bundanoon Rebels (Inaugural)
 2013  not played in 2013/2014
 2015  Edward Capel  Mittagong
 Axel Friedrich  Yerrinbool-Bargo
 Paul Halloran  Bundanoon
 2016  Morgan Evans  Bowral
 2017  Nicholas Bell  Moss Vale
 Tim Hamilton  Bundanoon
 2018  Tim Hamilton  Bundanoon
 2019  Josh Zemljacenko  Robertson-Burrawang
 2020  n/a
 2021  n/a

 AA Men Youth Grade

 Year  Player   Club
 2013  Scott Hilliard  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2014  Scott Woods  Bundanoon
 2015  Lachlan Lewin  Crookwell
 Luke O’Brien  Crookwell
 2016  Reece Cole  Bundanoon
 Finn Sullivan  Chevalier
 2017  Cameron Marmont  Bundanoon
 2018  Flynn Hessenberger  Hill Top
 2019  Jack Baldwin  Moss Vale
 2020  n/a
 2021  n/a

 

GOLDEN GLOVES

AA Men 1st Division/Premier League/PL1

 Year
 Player  Club
 2012  Troy French  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2013  Troy French  Yerrinbool-Bargo
 2014  Troy French  Yerrinbool-Bargo
 2015  Keegan Lee  Marulan
 2016  Bailey Halias  Hill Top
 2017  Joshua Dennett  Yerrinbool-Bargo
 2018  Kyle Cossor  Yerrinbool-Bargo
 2019  Keegan Lee  Marulan
 Kyle Cossor  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  n/a

 

 AA Women 1st Division/Premier League/PL1

 Year
 Player  Club
 2012  Sally Parker  Moss Vale (Inaugural)
 2013  Kylie Whatman  Bundanoon
 2014  Samantha Plain  Moss Vale
 2015  Kelsea Moore  Yerrinbool-Bargo
 2016  Angela D’Adam  Moss Vale
 2017  Jenna Gregory  Robertson-Burrawang
 2018  Angela D’Adam  Moss Vale
 2019  Angela D’Adam  Moss Vale
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Men 2nd Division/Reserve Grade/PL2

 Year
 Player  Club
 2012  Adam French  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2013  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 2014  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 Simon Roberts  Moss Vale
 2015  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 2016  Jacob Clarke  Moss Vale
 2017  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 2018  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 Andrew Hitchens  Hill Top
 2019  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 Ethan De Leeuw  Bundanoon
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Women 2nd Division/Reserve Grade/PL2

 Year
 Player  Club
 2012  Tabitha Will  Moss Vale (Inaugural)
 2013  n/a
 2014  Angela D’Adam  Moss Vale
 2015  Tabitha Will  Moss Vale
 2016  Emily Selmes  Crookwell
 2017  Emma Green  Robertson-Burrawang
 2018  Emma Green  Robertson-Burrawang
 2019  Kayla Webb  MBK
 2020  n/a
 2021  n/a

 

AA Men 3rd Division/Highlands League

 Year
 Player  Club
 2012  Peter Jensen  Bowral United (Inaugural)
 David Wane  Robertson-Burrawang
 2013  not played in 2013/2014
 2015  Lindsay McDonald  Yerrinbool-Bargo
 2016  Peter Jensen  Bowral
 2017  John McGannon  Hill Top
 Sean Tallon  Bundanoon
 2018  Phillip Tallon  Bundanoon
 2019  Brad Fleming  Robertson-Burrawang
 2020  n/a
 2021  n/a

AA Men Youth

 Year   Player   Club
 2013  Hayden Wood  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2014  Harrison Garner  Moss Vale
 2015  Samuel Kent  Crookwell
 2016  Angus Lowden  Chevalier
 2017  Ethan De Leeuw  Bundanoon
 Jacob Sullivan  Chevalier
 Jake Hoffmann  Wollondilly Soldiers
 2018  Lucas Carpenter  Hill Top
 2019  Ben Friedrich  Mittagong
 2020  n/a
 2021  n/a

 

ALL AGE CUPS

Darryl Kill Memorial Trophy – All Age Men 1st Division/PL1

 1979  Picton (Inaugural)
 1980  Mittagong
 1981  Picton Rangers
 1982  Highland Rovers
 1983  All Stars
 1984  All Stars
 1985  Highland Rovers
 1986  Mittagong
 1987  Mittagong
 1988  Highland Rovers
 1989  Mittagong
 1990  All Stars
 1991  Moss Vale
 1992  Moss Vale
 1993  Moss Vale
 1994  Bundanoon
 1995  Yerrinbool – Bargo
 1996  Yerrinbool – Bargo
 1997  Moss Vale
 1998  Yerrinbool – Bargo
 1999  Yerrinbool – Bargo
 2000  Yerrinbool – Bargo
 2001  Yerrinbool – Bargo
 2002  Yerrinbool – Bargo
 2003  Yerrinbool – Bargo
 2004  Highland Rovers
 2005  Hill Top
 2006  Yerrinbool – Bargo
 2007  Exeter
 2008  Yerrinbool – Bargo
 2009  Yerrinbool – Bargo
 2010  Yerrinbool – Bargo
 2011  Yerrinbool – Bargo
 2012  Yerrinbool – Bargo
 2013  Yerrinbool – Bargo
 2014  Moss Vale
 2015  Yerrinbool-Bargo
 2016  Marulan
 2017  Moss Vale
 2018  Yerrinbool-Bargo
 2019  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  Marulan

 

Liberale Trophy – All Age Men 2nd Division/PL2

 1983  Bowral Wanderers (Inaugural)
 1984  Mittagong
 1985  Mittagong
 1986  Highland Rovers
 1987  Highland Rovers
 1988  Highland Rovers
 1989  Hill Top
 1990  Hill Top
 1991  Bundanoon
 1992  Hill Top
 1993  Moss Vale
 1994  Yerrinbool – Bargo
 1995  Moss Vale
 1996  Mittagong
 1997  Hill Top
 1998  Bowral United
 1999  Moss Vale
 2000  Mittagong
 2001  Hill Top
 2002  Bundanoon
 2003  Moss Vale
 2004  Exeter
 2005  Moss Vale
 2006  Yerrinbool – Bargo
 2007  Bowral United
 2008  Robertson – Burrawang
 2009  Bowral United
 2010  Patris United
 2011  Yerrinbool – Bargo
 2012  Exeter
 2013  Exeter B
 2014  Mittagong B
 2015  Mittagong
 2016  Moss Vale
 2017  Bowral
 2018  Hill Top
 2019  Yerrinbool-Bargo
 2020  n/a
 2021  Robertson – Burrawang

 

George Auld Cup – All Age Men 3rd Division/Highlands League

 2006  Mittagong (Inaugural)
 2007  Moss Vale
 2008  Yerrinbool – Bargo
 2009  Yerrinbool – Bargo
 2010  Yerrinbool – Bargo
 2011  Alpine
 2012  Bowral United
 2013  not played
 2014  not played
 2015  Yerrinbool-Bargo
 2016  Bowral
 2017  Bundanoon
 2018  Bundanoon
 2019  Robertson M
 2020  n/a
 2021  Hill Top

 

Noelene Munro Cup – All Age Women/PL1

 2006  Moss Vale (Inaugural)
 2007  Bundanoon G
 2008  Yerrinbool – Bargo
 2009  Bundanoon G
 2010  Hill Top
 2011  Moss Vale
 2012  Moss Vale R
 2013  Robertson M
 2014  Robertson M
 2015  Moss Vale R
 2016  Moss Vale
 2017  Hill Top
 2018  Robertson M
 2019  Robertson M
 2020  n/a
 2021  Robertson-Burrawang M

 

Chris Jacobs Cup – All Age Women Reserve Grade/PL2

 2016  Crookwell (Inaugural)
 2017  Moss Vale R
 2018  Robertson G
 2019  Mittagong G
 2020  n/a
 2021  Moss Vale

 

HSA Cup – All Age Men Youth Grade

 2013  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2014  Bundanoon Rebels
 2015  Chevalier B
 2016  Chevalier
 2017  Chevalier
 2018  Chevalier
 2019  Chevalier
 2020  Hill Top
 2021  Moss Vale

 

HSA Pre-Season Cup

 2016  AAM – Hill Top (Inaugural)
 AAW – Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2017  Not played
 2018  Not played
 2019  AAM – Yerrinbool-Bargo
 AAW – Moss Vale
 2020  AAM PL1 – Marulan
 AAM PL2 – Yerrinbool-Bargo G
 AAW – Hill Top
 2021  Not played

 

JUNIOR COMPETITION AND CUPS

Premiership – Under 16s 1st Division

 Year   Minor Premiers  Grand Final Winner  Runner Up
 1987  Chevalier
 1988  Robertson-Burrawang Rovers  Robertson-Burrawang Rovers  Hill Top
 1989
 1990  South Goulburn
 1991
 1992
 1993
 1994
 1995  Moss Vale
 1996
 1997  Bowral United A
 1998
 1999
 2000  Moss Vale
 2001  Mittagong
 2002  Soldiers
 2003  Crookwell
 2004  Crookwell  Moss Vale
 2005  Moss Vale  Moss Vale
 2006  Mittagong
 2007  Chevalier M  Yerrinbool-Bargo  Chevalier M
 2008  Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang  Crookwell
 2009  Crookwell  Crookwell  Chevalier A
 2010  Workers  Trinity  Bundanoon
 2011  Alpine(HTSC/YBSC)  Alpine(HTSC/YBSC)  Trinity/Workers
 2012  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  MBK
 2013  not played from 2013 on

 

Premiership – Under 16s 2nd Division

 Year   Minor Premiers
 Grand Final Winner
 Runner Up
 2005  Soldiers
 2006  Not played  Not played  Not played
 2007  n/a  Chevalier B  Workers
 2008  MBK  MBK  Bundanoon/Exeter
 2009  n/a  Bundanoon  Robertson-Burrawang

 

Premiership – Under 16 Girls

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2008  Moss Vale/Robertson-Burrawang  Moss Vale/Robertson-Burrawang  Bundanoon

 

Highlands Soccer Association Cup – Under 16 Players

 2010  Robertson-Burrawang (Inaugural)
 2011  Alpine
 2012  Yerrinbool – Bargo G
 2013  changed to HSA Cup – AA Men Youth Grade

 

Premiership – Under 15s

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2013  Moss Vale  Bundanoon  MBK
 2014  Bundanoon  Bundanoon  Hill Top
 2015  Bundanoon  Hill Top  Bundanoon
 2016  Mittagong  Mittagong  Yerrinbool G
 2017  Bundanoon  Bundanoon  Moss Vale R
 2018  St Pauls  Hill Top  St Pauls
 2019  Hill Top  Yerrinbool-Bargo  Moss Vale
 2020  Yerrinbool-Bargo B  Yerrinbool-Bargo B  Moss Vale
 2021  Yerrinbool-Bargo  not played  not played

 

Premiership – Under 15 Girls

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2005  Chevalier A  Highland Eagles
 2006  Bundanoon  Bundanoon  Chevalier A
 2007  Chevalier A  Mittagong  Chevalier A

 

Premiership – Under 14s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1991  Moss Vale
 1992
 1993
 1994  Robertson-Burrawang
 1995  Hill Top
 1996  Empire
 1997
 1998
 1999
 2000
 2001
 2002
 2003
 2004
 2005  Chevalier A  Chevalier A
 2006  Moss Vale  Moss Vale  Bundanoon
 2007  Bowral United  Bowral United  Chevalier
 2008  Chevalier B  Chevalier M  Chevalier B
 2009  Chevalier U14  Yerrinbool-Bargo  Chevalier U14
 2010  Bundanoon  Alpine (HTSC/YBSC)  Yerrinbool-Bargo
 2011  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  Bowral United
 2012  Moss Vale  Moss Vale  Yerrinbool-Bargo W
 2013  not played from 2013 on

 

Premiership – Under 14s 2nd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2008  Bundanoon/Exeter  Bundanoon/Exeter  Mittagong

 

Jan Plain Cup – Under 14 Players

(From 2013 for U14/15s)

(Jan Plain was involved in RBRSC from its commencement in 1982. This Cup is named after her in recognition of her service to football for both RBRSC and HSA.)

 2009  Chevalier College U14 (Inaugural)
 2010  Alpine
 2011  Yerrinbool – Bargo G
 2012  Moss Vale
 2013  (for U14/15s from now on) Moss Vale
 2014  Hill Top
 2015  Hill Top
 2016  Mittagong
 2017  Bundanoon
 2018  Hill Top
 2019  Moss Vale
 2020  n/a
 2021  Yerrinbool – Bargo

 

Premiership – Under 13s

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 2004
 2005
 2006  Moss Vale  Moss Vale  Bowral
 2007  Bundanoon  Chevalier W  Bundanoon
 2013  Bowral B  Hill Top  Bowral B
 2014  Mittagong Y  Mittagong Y  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Yerrinbool-Bargo G  Div.1 – Yerrinbool-Bargo G  Moss Vale R
 n/a  Div.2 – Robertson-Burrawang G  Hill Top
 2016  Robertson-Burrawang M  Div.1 – Moss Vale R  Robertson-Burrawang M
 n/a  Div.2 – Mittagong  Bundanoon
 2017  Bundanoon  Bundanoon  Hill Top
 2018  Div.1 – Exeter  Div.1 – Yerrinbool-Bargo  Exeter
 Div.2 – Moss Vale  Div.2 – Moss Vale  Bowral W
 2019  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Moss Vale
 2020  Moss Vale R  Moss Vale R  Bowral R
 2021  Bowral Legends  not played  not played

 

Premiership – Under 12s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 1978  Brickwork Bombers
 1979  Brickworks
 1980  Brickworks
 1981  Bowral United
 1982  Bowral United
 1983  Bowral United No. 1
 1984
 1985
 1986
 1987
 1988  Hill Top
 1989  Mittagong United RSL
 1990
 1991  Mittagong United RSL
 1992  Mittagong United B
 1993  Mittagong United A
 1994  Moss Vale
 1995  Moss Vale
 1996  Mittagong
 1997  Mittagong
 1998  Yerrinbool-Bargo
 1999  Moss Vale A
 2000  Mittagong A
 2001  Moss Vale
 2002
 2003  Hill Top  Hill Top
 2004  Mittagong  Mittagong B
 2005  Moss Vale  Moss Vale B
 2006  Bowral B  Bowral B  Moss Vale B
 2007  Moss Vale  Bowral B  Moss Vale
 2008  Bundanoon  Bowral B  Moss Vale
 2009  Bowral B  Bowral B  Yerrinbool-Bargo
 2010  Bowral B  Bowral B  Moss Vale
 2011  Bowral A  Bowral A  Robertson-Burrawang
 2012  Bowral W  Bowral W  Bowral O
 2013  not played from 2013-2018
 2019  Bowral O  Bowral O  Moss Vale
 2020  n/a
 2021  n/a

 

Premiership – Under 12s 2nd Division

 

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2004  Mittagong A
 2005  Bowral B

 

Antony Liberale Memorial Trophy – Under 12 Players

(From 2013 for U12/13s)

(In memory of Antony, son of Luciano Liberale, who died of a brain tumour in 1993, aged 13.)

 1994  Moss Vale A (Inaugural)
 1995  Moss Vale
 1996  Mittagong
 1997  Bowral United
 1998  Highlands United
 1999
 2000  Moss Vale
 2001  Moss Vale
 2002
 2003
 2004
 2005  Not played
 2006  Bowral United B
 2007  Bowral United B
 2008  Moss Vale
 2009  Yerrinbool – Bargo
 2010  Bowral United B
 2011  Exeter
 2012  Bowral United W
 2013  (from 2013 the cup is for U12/13s) Hill Top
 2014  Mittagong Y
 2015  Yerrinbool G
 2016  Moss Vale R
 2017  Hill Top
 2018  Yerrinbool Black
 2019  Moss Vale R
 2020  n/a
 2021  Bowral Legends

 

Premiership – Under 11s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1978  Nepean Rovers Hurricane
 1979  Nepean Rovers Hurricane  Blue Circle
 1980  Nepean Rovers Raiders  Nepean Rovers Raiders
 1981  Bowral United  Bowral United
 1982  Nepean Rovers  Nepean Rovers
 1983  Bowral United  Bowral United
 1984  Mittagong United
 1985  Mittagong United
 1986  Hill Top  Mittagong United
 1987
 1988
 1989
 1990
 1991
 1992
 1993
 1994
 1995  Mittagong B
 1996  Mittagong B  Mittagong B
 1997  Highlands United  Highlands United
 1998
 1999  Bowral B  Moss Vale
 2000  Moss Vale  Moss Vale
 2001  Mittagong A
 2002  Moss Vale
 2003
 2004  Bundanoon  Bundanoon
 2005  Exeter
 2006  Bowral B  Bowral B  Moss Vale
 2007  Moss Vale  Moss Vale  Mittagong
 2008  Bowral United B  Bowral United B  Bundanoon
 2009  Moss Vale  Bowral United B  Moss Vale
 2010  Bowral United A  Bowral United A  Robertson-Burrawang Rovers
 2011  Bowral United B  Bowral United B  Bundanoon
 2012  Robertson-Burrawang Rovers  Bowral United O  Bundanoon
 2013  not played from 2013 on – SSF

 

Premiership – Under 11s 2nd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 2005  Bundanoon

 

Premiership – Under 11s 3rd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2005  Moss Vale

 

IMB Cup – Under 11 Players

 1993  Moss Vale
 1994  Moss Vale

 

Michael Sant Cup – Under 11 Players

(In memory of Michael Sant who played for Bundanoon Rebels and Highland Eagles. He was tragically killed in an accident in 2005, aged 16.)

 2006  Moss Vale (Inaugural)
 2007  Moss Vale
 2008  Yerrinbool-Bargo W
 2009  Moss Vale
 2010  Bowral United A
 2011  Bowral United B
 2012  Bowral United B
 2013  Moss Vale
 2014  Mittagong
 2015  Bowral
 2016  Bowral Opals
 2017  Bundanoon
 2018  Bowral Bandicoots
 2019  Oxley College
 2020  n/a
 2021  Bowral Rangers

 

Premiership – Under 10s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 1979  Nepean Rovers Raiders  Nepean Rovers Raiders
 1980  Nepean Rovers Hornets  Nepean Rovers Hornets
 1981  Nepean Rovers  Nepean Rovers
 1982  Bowral United Bombers  Bowral United Bombers
 1983  Bowral United No.2  Bowral United Devils
 1984  Mittagong United
 1985  Mittagong United
 1986  Robertson-Burrawang Rovers  Robertson-Burrawang Rovers
 1987  Bowral United  Mittagong United RSL
 1988  Bowral United  Bowral United A
 1989  Robertson-Burrawang Rovers  Robertson-Burrawang Rovers
 1990  Bowral United  Bowral United
 1991  Moss Vale  Mittagong United
 1992  Mittagong United  Mittagong United
 1993  Moss Vale  Mittagong United
 1994  Moss Vale B  Moss Vale B
 1995  Bowral United B  Bowral United B
 1996  Bowral United C  Moss Vale
 1997  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo
 1998  Bowral A  Moss Vale
 1999  Bowral A  Yerrinbool-Bargo
 2000
 2001  Bowral
 2002
 2003
 2004  Moss Vale C
 2005  Moss Vale B  Moss Vale B
 2006  Mittagong A  Bundanoon  Mittagong A
 2007  Bowral United B  Yerrinbool-Bargo W  Bowral United B
 2008  Mittagong A  Yerrinbool-Bargo  Mittagong A
 2009  n/a – SSF introduced  n/a  n/a
 2010  Bundanoon  n/a  n/a
 2011  Gib Gate  n/a  n/a
 2012  Bowral United O  n/a  n/a
 2013  not played from 2013 on – SSF

 

Premiership – Under 10s 2nd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1996  Bowral B
 1997  Mittagong B
 1998
 1999
 2000
 2001
 2002
 2003  n/a  Robertson/Burrawang
 2004  Bowral D
 2005  Yerrinbool
 2006  n/a  n/a  n/a
 2007  n/a  n/a  n/a
 2008  Bowral United C  Exeter  Bowral United C
 2009  n/a – SSF introduced  n/a  n/a

 

Beryl Fitzgerald Memorial Cup – Under 10 Players

(Beryl Fitzgerald was one of the founders of RBRSC in 1982. The U10s IMB Cup was renamed the Beryl Fitzgerald Cup after her sudden death in 1987 to honour her service and dedication to the club and sport.)

 2001  Moss Vale
 2002
 2003
 2004  Bundanoon
 2005  Not played
 2006  Not played – washed out
 2007  Yerrinbool-Bargo G
 2008  Bowral United C
 2009  Mittagong
 2010  Moss Vale
 2011  Gib Gate
 2012  Bowral United O
 2013  Bowral United O
 2014  Bowral United O
 2015  Exeter
 2016  Robertson M
 2017  Bowral B
 2018  Moss Vale W
 2019  Exeter B
 2020  n/a
 2021  Oxley College

 

Premiership – Under 9s

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 1979
 1980
 1981
 1982
 1983
 1984
 1985
 1986
 1987
 1988
 1989
 1990
 1991
 1992
 1993
 1994
 1995
 1996
 1997  Bowral A
 1998  Moss Vale B
 1999
 2000  Mittagong  n/a
 2001  Moss Vale B  n/a
 2002  Bundanoon  n/a
 2003  n/a
 2004  Moss Vale B  n/a
 2005  Exeter  n/a
 2006  Moss Vale/Yerrinbool-Bargo A (joint MP)  n/a  n/a
 2007  Mittagong  n/a  n/a
 2008  Bowral United A  n/a  n/a

Note: Small sided games introduced in 2009

Player, Coach, Referee and Volunteer Registration

Register now at PLAYFOOTBALLNSW.COM.AU

Find out about the Active Kids Program

Need more information on how to apply for Active Kids vouchers?

COVID-19 Information and Resources

Get the latest information about COVID-19 from Football NSW

Download the HSA Team App

Keep up to date with regular coaching information and news updates about the Association.

GameDay

Follow your teams from your smart phone; download GameDay App on your mobile or tablet device

What if it is Raining?

Will my training or match still be on? Check Council's playing field status before you head out

Sanction Information

Sanctioning for Amusement Events, Trials, Training and Trial Matches

Playing for an Additional Club

Application for Playing for an Additional Club - Exceptional Circumstances