Awards – 2016

Awards – 2016

Special Awards

HSA Club Championship – Moss Vale

HSA Fair Play Award – Exeter

HSA Service Award – Phil Tallon

HSA Referee of the Year Award – Dave Noble

 

Senior Competition

HSA Pre-Season Cup All Age Men – Hill Top

HSA Pre-Season Cup All Age Women – Yerrinbool-Bargo

 

All Age Men Premier League:

Minor Premiers – Marulan

Grand Final Winner – Yerrinbool-Bargo

(Player of the match – Mark Butler)

Runner Up – Marulan

Player of the Year – Daniel Aliffi

Golden Boot – Luke Will

Golden Gloves – Bailey Halias

Darryl Kill Memorial Trophy – Marulan

 

All Age Women Premier League:

Minor Premiers – Yerrinbool-Bargo

Grand Final Winner – Yerrinbool-Bargo

(Player of the match – Juliana Pudney)

Runner Up – Moss Vale

Player of the Year – Alyce Thompson

Golden Boot – Sarah Rech

Golden Gloves – Angela D’Adam

Noelene Munro Cup – Moss Vale

 

All Age Men Reserve Grade:

Minor Premiers – Moss Vale

Grand Final Winner – Moss Vale

(Player of the match – Brendan Garske)

Runner Up – Exeter

Player of the Year – Daniel Freere

Golden Boot – Scott Sundgren

Golden Gloves – Jacob Clarke

Liberale Trophy – Moss Vale

 

All Age Women Reserve Grade:

Minor Premiers – Crookwell

Grand Final Winner – Crookwell

(Player of the match – Tabitha Will)

Runner Up – Moss Vale W

Player of the Year – Annie Croker

Golden Boot – Annie Croker

Golden Gloves – Emily Selmes

Chris Jacobs Cup – Crookwell

 

All Age Men Third Grade:

Minor Premiers – Bowral

Grand Final Winner – Bowral

(Player of the match – Larry Mullen)

Runner Up – Bundanoon

Player of the Year – John McGannon

Golden Boot – Morgan Evans

Golden Gloves – Peter Jensen

George Auld Cup – Bowral

 

All Age Men Youth Grade:

Minor Premiers – Chevalier

Grand Final Winner – Chevalier

(Player of the match – Morgan Horn)

Runner Up – Wollondilly Soldiers

Player of the Year – Reece Cole

Golden Boot – Reece Cole, Finn Sullivan

Golden Gloves – Angus Lowden

HSA Cup – Chevalier

 

Junior Competition

Under 15s:

Minor Premiers – Mittagong

Grand Final Winner – Mittagong

(Player of the match – Luke Mills)

Runner Up – Yerrinbool G

Jan Plain Cup – Mittagong

 

Under 13s:

Minor Premiers – Robertson-Burrawang M

Grand Final Winner Div 1 – Moss Vale R

(Player of the match – Nathan Brumfield)

Runner Up Div 1 – Robertson-Burrawang M

Grand Final Winner Div 2 – Mittagong

(Player of the Match – Joshua Murray)

Runner Up Div 2 – Bundanoon

Anthony Liberale Memorial Trophy – Moss Vale R

 

Under 11s:

Michael Sant Cup – Bowral Opals

 

Under 10s:

Beryl Fitzgerald Memorial Cup – Robertson-Burrawang M

Player, Coach, Referee and Volunteer Registration

Register now at PLAYFOOTBALLNSW.COM.AU

Find out about the Active Kids Program

Need more information on how to apply for Active Kids vouchers?

COVID-19 Information and Resources

Get the latest information about COVID-19 from Football NSW

Download the HSA Team App

Keep up to date with regular coaching information and news updates about the Association.

GameDay

Follow your teams from your smart phone; download GameDay App on your mobile or tablet device

What if it is Raining?

Will my training or match still be on? Check Council's playing field status before you head out

Sanction Information

Sanctioning for Amusement Events, Trials, Training and Trial Matches

Playing for an Additional Club

Application for Playing for an Additional Club - Exceptional Circumstances